Środki ochrony osobistej w czasie pandemii SARS-CoV-2

W wielu krajach zalecane jest stosowanie sprzętu ochrony osobistej PPE (ang. personal protective equipement). Do sprzętu zabezpieczającego przed przenoszeniem oraz zakażeniem SARS-CoV-2 należą nylonowe bądź lateksowe rękawiczki, maski filtrujące oraz przyłbice i kombinezony ochronne.

Z jakiej maseczki korzystać i jak ona działa?

Ze względu na swój rozmiar (od 60 do 140 nm) pojedynczy wirus  SARS-CoV-2 jest przepuszczany przez maski z filtrami typu: FFP1, P1, FFP2, P2, N95, N99, FFP3, P3, N100 (filtracja wszystkich cząstek o średnicy 0,3 mikrona lub większych). Jednakże, wirus SARS-CoV-2 przenosi się będąc zawieszonym w ślinie człowieka, której krople są znacznie większe i które mogą zostać, przez wymienione, maseczki zatrzymane. Trzeba jednak pamiętać, że aby maseczka spełniała swoje funkcje musi być użytkowana prawidłowo.

Jak prawidłowo stosować maseczki filtrujące?

Niezależnie od tego czy używamy maseczki jednorazowej czy wielokrotnego użytku ważne jest aby przed jej założeniem oraz zdjęciem dokładnie umyć ręce i dotykać maseczki jedynie za sznurki (gumki) mocujące. Powierzchni maski nie należy dotykać po umieszczeniu na twarzy. Ważne jest aby przestrzegać zaleceń dotyczących maksymalnego czasu noszenia jednej maseczki (dla najpowszechniejszych masek chirurgicznych to 2h). Maseczki wielokrotnego użytku muszą zostać poddane sterylizacji po każdym użyciu (np. poprzez zanurzenie w gorącej wodzie z mydłem) pamiętając, że czas inaktywacji wirusa wynosi około 5 minut w temperaturze powyżej 70 stopni Celsjusza.